Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο  (Αναγνώστηκε 20888 φορές)
iaveris
Παρά Πρωτοδίκαις

« στις: Μάιος 16, 2009, 02:20:59 μμ »

Διδακτικά βιβλία:

Α΄ Σύγγραμμα
    * Α. Γραμματικάκη-Αλεξίου / Ζ. Παπασιώπη-Πασιά / Ε. Βασιλακάκης :Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο, Εκδόσεις Σάκκουλα, Αθήνα - Θεσσαλονίκη, 2002, 3η έκδοση, ΙSBN: 960-301-691-8
    * Σ. Βρέλλης: Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο, Εκδόσεις Νομική Βιβλιοθήκη, Αθήνα, 2008, 3η έκδοση, ΙSBN: 978-960-272-499-6
Β΄ Σύγγραμμα
    * Ζ. Παπασιώπη-Πασιά, Δίκαιο Ιθαγένειας, Εκδόσεις Σάκκουλα, Αθήνα - Θεσσαλονίκη, 2004, 7η έκδοση, ΙSBN:  960-301-906-2

Ύλη του μαθήματος:
Το μάθημα αφορά το πρόβλημα του εφαρμοστέου δικαίου σε ιδιωτικές σχέσεις με στοιχεία αλλοδαπότητας. Περιλαμβάνει:
(α) Γενικές αρχές επιλογής εφαρμοστέου δικαίου (δομή κανόνα συνδέσεως, νομικός χαρακτηρισμός, παραπομπή, προδικαστικό ζήτημα, καταστρατήγηση δικαίου, δημόσια τάξη, εφαρμογή αλλοδαπού δικαίου, διαχρονικό δίκαιο).
(β) Ειδικό μέρος (εφαρμοστέο δίκαιο στην ικανότητα δικαίου και δικαιοπραξίας φυσικών προσώπων, ικανότητα νομικών προσώπων, τύπος δικαιοπραξίας, οικογενειακές σχέσεις, αδικοπραξίες, συμβατικές ενοχές, σχέσεις εμπράγματου και κληρονομικού δικαίου).
(γ) Ζητήματα δικονομικού διεθνούς δικαίου (διεθνής δικαιοδοσία, αναγνώριση και εκτέλεση αλλοδαπών αποφάσεων).
(δ) Κτήση και απώλεια της ελληνικής ιθαγένειας. Γενικές αρχές δικαίου ιθαγένειας. Ευρωπαϊκή ιθαγένεια.

Διδάσκοντες:
Γραμματικάκη-Αλεξίου Αναστασία, Παπασιώπη-Πασιά Ζωή, Βασιλακάκης Ευάγγελος

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΑΠ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΦΩΤΟΤΥΠΕΙΟ "enter" ΣΤΗ ΜΕΛΕΝΙΚΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ?? ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 12:05:35 πμ από Thrylos7 » Καταγράφηκε
iaveris
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2009, 03:56:43 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΑΠ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΦΩΤΟΤΥΠΕΙΟ "enter" ΣΤΗ ΜΕΛΕΝΙΚΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ?? ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

κανεις?? θα με βοηθουσε πολυ οποιος γνωριζε κατι...εχω αρκετα μαθηματα κ θα βασιστω πολυ στις σημειωσεις φετος για εξοικονομηση χρονου..ευχαριστω!
Καταγράφηκε
snoopy
Φοιτητές Νομικής
*

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2009, 09:27:33 πμ »

Γειά σας!Μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί ποιος καθηγητής έχει το 3ο τμήμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2009, 09:30:13 πμ από snoopy » Καταγράφηκε
dimitra
Oμάδα Υποστήριξης
Παρ' Αρείω Πάγω

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2009, 07:26:38 μμ »

Δεν νομίζω να έχει τμήματα...
Καταγράφηκε

''The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts.''

Bertrand Russell

Lacrimosa
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2009, 07:58:00 μμ »

Όσον αφορά στις σημειώσεις του ENTER, επειδή τις πήρα σήμερα, ήθελα να ρωτήσω για όποιον τις έχει ήδη διαβάσει:
παρατήρησα ότι η αρίθμηση στις σελίδες ξεκινάει από την αρχή σε τρία σημεία.
Είναι σημειώσεις από 3 διαφορετικά άτομα; Γιατί λογικά έτσι η ύλη αλληλοκαλύπτεται από τα τρία μέρη των σημειώσεων.
Αν έχει καταλάβει κανείς, ας μου πει παρακαλώ!
Καταγράφηκε
giannis pl
Φοιτητές Νομικής
*

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2009, 04:00:17 μμ »

παιδια οι σημειωσεις του εντερ ειναι το βιβλιο που μας διανεμεται σε περιληψη!εγω διαβασα αυτες τις σημειωσεις+δικαιο ιθαγενειας απο το βιβλιο και ασκησεις του βασιλακακη παπαζηση κλπ και εγραψα 9...να σημειωσω οτι οταν μου ηρθαν τα θεματα μπροστα μ τα θεωρησα παχνιδακι...παρα τριχα θα πηγαινα στον τομεα να τους κραξω γτ πηρα 9 και οχι 10 αλλα συγκρατηθηκα τελευταια στιγμη Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
mati
Ασκούμενοι Δικηγόροι
**

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2009, 01:37:02 μμ »

Σίγουρα αρκούν αυτά για να το περάσεις γιατί εγώ κόπηκα και να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το γιατί. κάποια σημεία που πρέπει να εστιάσουμε; κάποια σοσ; Απορία
Καταγράφηκε
PliatS
Παρ' Εφέταις

I 've become comfortably numb!!

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:58:07 μμ »

Βασικα αυτη τη φορα τα θεματα δεν ηταν τοσο απλα...το Δικονομικο ζητημα ηταν δυσκολο σχετικα! Δες να προσεξεις γενικα καλα το αρθρο 33 και την αναλυση που κανει εκει! Εγω διαβασα το βιβλιο και τα πρακτικα  και πηρα 8! Πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι ουτε σημειωσεις ουτε τπτ! Απλα προσοχη να παρεις οπωσδηποτε το φυλλαδιο που μοιραζουν στο κοπι σιτι γιατι εχει καποιες αλλαγες που δν τις εχει το βιβλιο!
Καταγράφηκε

Τι να σου κάνει και η τεχνητή νοημοσύνη.....Η φυσική βλακεία είναι ανίκητη!!!
ismini
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 04:03:49 μμ »

Πειτε μου σας παρακαλω ρε παιδια ποιους κωδικες επιτρεπεται αλλα και χρειαζεται να εχουμε μαζι μας για να γραψουμε σε αυτο το μαθημα?
Καταγράφηκε
LORA
Παρ' Εφέταις

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 04:08:08 μμ »

ΕΓΩ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΩΔΙΚΑ.ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΣΤΙΚΟ.ΔΕΝ ΑΠΟΓΟΡΕΥΑΝ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ!
Καταγράφηκε
iaveris
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 06:34:42 μμ »

ΕΓΩ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΩΔΙΚΑ.ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΣΤΙΚΟ.ΔΕΝ ΑΠΟΓΟΡΕΥΑΝ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ!
h sumvasi ths Romis gia tis sumvatikes sxeseis einai ston kwdika pou mas exoun dwsei???giati dn th vriskw....Λύπη
Καταγράφηκε
ismini
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 07:36:35 μμ »

Ο κωδικας πολιτικης δικονομιας δεν χρειαζεται???δεν επιτρεπεται???
Καταγράφηκε
mati
Ασκούμενοι Δικηγόροι
**

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 10:54:16 μμ »

ο κώδικας πολιτικής δικονομίας είναι απαραίτητος και επιτρέπεται.
Καταγράφηκε
helen2008
Φοιτητές Νομικής
*

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:11:11 μμ »

o kodikas ithageneias einai aparaititos???oi sxetikes diataxeis vriskontai sto telos tou vivliou dikaio tis ithageneias...
Καταγράφηκε
ifigeneia
Παρά Πρωτοδίκαις

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:53:58 μμ »

ΠΑΙΔΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΥΛΗ ΣΕ ΣΕΛΙΔΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: